
Tekst Monika Laneman
Foto Lauri Bauvald
“Koheldakse nagu koera!” öeldi vanasti, kui inimest koheldi väga halvasti. Kuid näiteks Skandinaavias on sellel lausel hoopis vastupidine tähendus.
Juba on meilgi palju neid, kelle jaoks mõtteavaldus “sa oled mulle sama tähtis kui minu koer” on suurim tunnustus. Tean inimesi, kes ütlevad, et ei saa endale koera võtta, kuna elavad korteris, või et võtavad koera, kuna elavad majas. Mõlemad lähenemised on valed – koer tuleb võtta eelkõige perekonnaliikmeks ja siis pole vahet, kas elatakse korteris või majas. Koer on sõber ning sõpra peab hoidma õnnelikuna. Korteris elav koer, kellega aktiivselt ei tegeleta, ei ole õnnelik. Samuti ei ole õnnelik ka õues elav üksi jäetud koer.
Tänapäeval pole enam majavalvuriks võetavad koerad “moes”, sest enamik tõuge ei ole kurjad, inimest hammustavat koera taunitakse ja paljudes riikides on “tõsisemad”, inimestele potentsiaalselt ohtlikud tõud lausa keelatud.
Nii korteris kui ka õues elavate koertega tuleb aktiivselt tegeleda, neid sotsialiseerida ja neid koolitada. Lisaks on koera sõnakuulmise põhialuseks koera kontakt omanikuga. Koeraomaniku ja koera vahelise parima sideme loomiseks, koolitamiseks ja ühiselt aja veetmiseks on olemas mitmesuguseid harrastusi.
Milleks seda vaja on
Harrastusega tegelemine loob parima kontakti omaniku ja koera vahel, õpetades omanikule suhtlemist koeraga ning koerale sõnakuulelikkust. Selle tulemusena on võimalik koera erinevates olukordades paremini kontrolli all hoida, mis omakorda soodustab koerte sobitumist inimühiskonda.
Koolitus võib olla lihtsalt harrastus, kus käiakse kord nädalas koeraga koolis, kuid sellest võib välja kasvada ka tõsine sport. Huvilistele korraldatakse iga koolitusliigi juurde ka eri raskusastmega võistlusi, alates kutsikate ja noorkoerte võistlustest ja lõpetades meistrivõistlustega.
Eestis on Eesti Kennelliidu koerte koolitust koordineeriv kogu, mis tugiorganisatsioonina koolitusega tegelevatele klubidele tegeleb üle Eesti koerte võistluste, koolituste ja testidega seotud ürituste kooskõlastamise ja nendest teavitamisega. Nende koduleheküljelt http://www.zone.ee/ekl-kkk on võimalik saada lähemat informatsiooni eri koolitusliikide, koolitajate ja ürituste kohta.
Harrastused koos koertega
Kuulekuskoolitus, jaguneb kuulekuskoolituseks (KK) ja sõnakuulelikkuseks (SK). Kuulekuskoolitus on Eestis üks kõige levinumaid koolitusliike, see sobib kõikidele algajatele ning sisaldab selliseid elemente nagu kõrvalkäimine, püsilamamine, kohale saatmine, üle tõkke hüppamine, eseme toomine ja paugukatse.
Sõnakuulelikkus on rahvusvaheline koolitusliik, millel on neli raskusastet. Nii sõnakuulelikkuse kui kuulekuskoolituse põhialused on samad ning erinevad nad ainult mingil määral elementide poolest. Kui kuulekuskoolitus on vaid Eestis harrastatav spordiala, siis sõnakuulelikkusega võib ka rahvusvahelistele võistlustele minna. Kuid üks ei sega teist, ja on inimesi, kes oma koertega harrastavad mõlemat spordiala.
Edasijõudnutele ja neile, kes tahavad tegeleda rohkem teenistuskoertele mõeldud harrastustega, on mõeldud jäljeajamine, kaitse ja IPO, kõikidest neist oli pikemalt juttu ajakirja eelmises numbris (vt Ilvi Rimm, “Koeraga kooli” Lemmiku augustinumber, lk 36).
Muud huvitavad koeraspordi alad
Agility
Agility on koerte takistusraja läbimine aja peale. See on võistlus kiiruses, osavuses, sõnakuulelikkuses ja koostöös. Agility’s on koerad jagatud turjakõrguse järgi kolme võistlusrühma: Mini (S), Midi (M) ja Maksi (L). Agility idee on saanud alguse hobuste takistussõidust ja see on lõbus ning haarav sport nii koerale, koeraomanikule kui ka pealtvaatajatele. Agility’s on tähtsal kohal koerajuhi ja koera koostöö ning teineteise mõistmine takistuste läbimisel.
Flyball
Flyball ehk eestikeelse nimega lendpall on meeskondlik sport koertele, kus kaks meeskonda võistlevad omavahel aja peale takistusraja läbimisel palli toomises. Takistusraja teises otsas on pallimasin, mis lennutab välja palli, mille koer peab tagasi tooma. Kui pall on tagasi toodud, läheb takistusrajale järgmine koer meeskonnast. Lendpall on kaasakiskuv spordiala, mis on maailmas suhteliselt levinud, kuid mida Eestis veel aktiivselt ei harrastata.
Rakendisport
Suhteliselt uus ala Eestis, mille koordineerimisega tegeleb läinud aasta detsembris loodud Eesti Rakendisportlaste Liit. Rakendispordi alad on kelguvedu, kus kelku või rege veab määratud distantsil aja peale hulk koeri; rakendisuusatamine, kus koer veab kelku, mille külge on ennast kinnitanud suusataja; suusataja vedu, kus koer ja suusataja on omavahel ühendatud vetruva otsaga veoliiniga; käruvedu, kus vedajaks on üks või mitu koera; jalgrattavedu ja lõpuks veel koerajooks.
Päästetreeningud
Spordiala, mida saab vajaduse korral ka päriselus inimeste otsimiseks rakendada, võidab samuti üha rohkem populaarsust. Koordineerib vast loodud Eesti Päästekoerte Ühing. Sellel alal tegeleb koer näiteks varingute käigus rusude alla mattunud või maastikule kadunud inimese otsimisega.
Vetelpääste
Väga huvitav ala. Vetelpääste koosneb elementidest nagu näiteks hüpe paadist, eseme toomine, paadi vedamine kaldale, “uppuja” päästmine. Võistlustel on viis klassi: juunioriklass (JUN), sobivusvõistlus (SO), algklass (ALG), avaklass (AVA) ja võitjaklass (VÕI).
Koertenäitused
Harrastuste alla kuulub kindlasti ka koertenäitus, mis on maailmas vägagi populaarne ning tõenäoliselt kõige laiema kandepinnaga koeraharrastus üldse. Algul olid koertenäitused loodud selleks, et hinnata koera kui isendi vastavust tõustandarditele. Tänaseks on sellest aga välja kujunenud tõsine harrastus. Näitustel ei hinnata ainult koera välimiku vastavust standardile, vaid võitmiseks peab peale hea koera olema hea ka koera esitleja. Kuidas on võimalik valida näituse kaunimat koera mitmekümne tõu hulgast, kus kõik on väga head isendid? Koera efektselt esitlemine ja mängu ilu on see, mis sellisel tasemel võistlustel lõpuks loeb. Nagu näha, on harrastusalasid väga palju, nii et sobiliku peaks leidma endale ja oma koerale igaüks. Iga ala on võimalik harrastada nii lihtsalt hobikorras ja lõbusa ajaveetmisena kui ka tõsise spordina.
No comments:
Post a Comment